Strony

sobota, 30 listopada 2013

Plany średniowiecznego miasta piątoklasistów.

Ostatnio razem z piątoklasistami na lekcjach historii przenosimy się do czasów średniowiecza. To bardzo lubiany przez uczniów okres w dziejach, a tematyka lekcji daje duże możliwości ich ciekawego przeprowadzenia. Co jakiś czas daję moim uczniom zadania dodatkowe, mobilizując do pracy i rozwijania zainteresowań. 


Tym razem wielu uczniów zdecydowało się zmierzyć z zadaniem polegającym na zaprojektowaniu średniowiecznego miasta. Dostali wytyczne dotyczące najważniejszych budynków i zabawili się w architektów. Powstały świetne plany, które wyeksponowaliśmy na gazetce.


 Od razu da się dostrzec różnice w pracach dziewczynek i chłopców. Panowie zdecydowaną kreską zaplanowali bogate w szczegóły miasta, natomiast dziewczynki postawiły na estetykę :)
 

 Bardzo się cieszę, że to zadanie spodobało się Wam i powstały tak ciekawe projekty!




środa, 27 listopada 2013

Wyniki głosowania na najlepszą książkę.



Głosy oddane, więc czas na podsumowanie wyników naszej ankiety. Sama byłam ich bardzo ciekawa, zwłaszcza po tym, jak obserwowałam rozmowy piątoklasistów na temat zaproponowanych książek. W ankiecie zamieściłam 15 propozycji, natomiast nasz ranking będzie składać się z 10 tytułów. Oto nasza

LISTA NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK

1. „Spotkanie nad morzem”
2. „Tajemniczy ogród”
3. „Opowieści z Narnii”
4. "Chłopcy z Placu Broni”
5. "O psie, który jeździł koleją"
6. "Harry Potter i kamień filozoficzny”
7. "Kubuś Puchatek" 
8. "Pinokio"
9. "Puc, Bursztyn i goście"
10. "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"

Po dwa głosy dostały aż trzy tytuły, a nie możemy wysłać listy dłuższej niż 10 pozycji, więc zrobiłam losowanie.
Pierwsze zadanie było łatwe, dlatego z zaciekawieniem czekamy na następne. 
Zobaczymy, co nas czeka!

niedziela, 24 listopada 2013

Nasze pierwsze zadanie: tworzymy listę najlepszych książek.



Na początek dostaliśmy do wykonania proste zadanie: musimy stworzyć 

listę najlepszych książek, jakie przeczytaliście.

Ja przygotowałam ankietę, a Waszym zadaniem jest wybranie z listy trzech pozycji i zagłosowanie. Program podliczy głosy i tak przygotowany ranking prześlemy jako zaliczenie pierwszego zadania.


Zatem do głosowania!

czwartek, 21 listopada 2013

Zaczynamy przygodę z grą społecznościową „Między nami czytelnikami”.


Kilka dni temu zgłosiłam moich piątoklasistów do nowego projektu, którego pomysłodawcą jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Jest to gra czytelnicza pod hasłem:

Między nami czytelnikami 

 której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Jestem bardzo ciekawa przebiegu tej gry i reakcji uczniów na zaproponowane zadania. Mam nadzieję, że będziemy się dobrze bawić. 
Więcej o tym projekcie można przeczytać tutaj <klik>, a ja zabieram się za przygotowanie bazy do wspólnego wykonania pierwszego zadania. Jest łatwe i przyjemne, zatem do dzieła!

wtorek, 19 listopada 2013

Nietypowa pamiątka rodzinna


Na ostatniej lekcji historii w czwartej klasie opowiadaliśmy o naszych pamiątkach rodzinnych. Mieliśmy też gościa – tatę jednego z uczniów, który przyniósł ze sobą nietypowe przedmioty. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy je, zastanawiając się nad ich przeznaczeniem.


 Okazało się, że jest to maska przeciwgazowa i gogle dla … konia używane w czasie wojny w celu ochrony zwierzęcia. 


Dowiedzieliśmy się, że to pamiątki przypominające o pradziadku naszego ucznia, który zajmował się hodowlą koni. Cieszymy się  z tej wizyty, bo mogliśmy na własne oczy zobaczyć te niecodzienne przedmioty i wysłuchać ich historii.
 Dziękujemy!

niedziela, 17 listopada 2013

Pierwsza książeczka - Storybird

Ostatnio pobawiłam się programem Storybird <klik>, który umożliwia tworzenie własnych książeczek. Dysponuje on bazą zawierającą świetne ilustracje gotowe do wykorzystania. Jest ich mnóstwo, w różnych kategoriach i stylach. Ja wybrałam dla piątoklasistów prostą w formie grafikę i napisałam do niej krótką historyjkę o szopie. Niedługo będziemy omawiać kolejną część mowy i ta opowieść przyda nam się na najbliższych lekcjach.

Mam nadzieję, że się Wam spodoba!


sobota, 16 listopada 2013

Coś niesamowitego, czyli animowana historia Polski.

Tym wpisem chcę zachęcić Was – moi uczniowie – do obejrzenia świetnej animacji Tomasza Bagińskiego. 
To filmik, który w ośmiu minutach przedstawia historię naszego państwa. 
Uczniowie z piątej i szóstej klasy wiele wydarzeń już znają i są w stanie rozpoznać, dlatego zabawcie się w detektywów. Jestem ciekawa, kto na najbliższej lekcji historii wymieni najwięcej wydarzeń historycznych? Poszukiwania ułatwią Wam daty pojawiające się w rogu, śledźcie je. 
Wsłuchajcie się też w muzykę – zauważcie, jak oddaje ona klimat przedstawianych wydarzeń.


Na pewno będziemy wielokrotnie na lekcjach wracać do tej animacji. 
A tym, którym filmik się spodobał, polecam inne dzieła tego niezwykle utalentowanego twórcy. Jednym z nich jest „Katedra”, nad którą prace trwały trzy (!) lata. Ta animacja została nominowana do Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany. 

Miłego oglądania!


Miłego oglądania!

wtorek, 12 listopada 2013

Oś czasu dla szóstoklasistów.




Tuż przed sprawdzianem, w ramach powtórki zapoznajcie się z osią czasu, którą dla Was przygotowałam. Zawiera ona najważniejsze wydarzenia z okresu, który omawialiśmy. Klikając na każde wydarzenie przeniesiecie się do krótkich notatek na ich temat Sprawdźcie, czy potraficie odpowiedzieć na zadawane przeze mnie pytania.

niedziela, 10 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości

Ten wpis jest związany z dzisiejszym dniem, 
czyli

Narodowym Świętem Niepodległości.

Specjalnie dla moich Uczniów zamieszczam linki do dwóch bardzo interesujących miejsc w sieci. Dzięki nim dowiecie się jeszcze więcej o tym Święcie.


Miejsce nr 1


Miejsce nr 2


Dla chętnych na dodatkową ocenę z historii mam wyzwanie. 
Obejrzyjcie dokładnie film umieszczony pod drugim linkiem i na jego podstawie odpowiedzcie na te trzy proste zadania:

1. Wymień polskie symbole narodowe.
2. Podaj tytuł legendy opowiedzianej w filmie.
3. Kiedy obchodzimy Dzień Flagi?

Odpowiedzi wysyłajcie na mój adres mailowy:

A jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze swojego konta, to odpowiedzi zapiszcie w zeszycie.
Mam nadzieję, że będę mogła postawić Wam same piątki :)
Powodzenia!

czwartek, 7 listopada 2013

Nietypowi pomocnicy: papierowe kostki

W tym tygodniu skupiłam się na wyszukiwaniu sposobów na łatwiejsze zapamiętywanie części mowy. Trafiłam na stronkę, która początkowo nie zapowiadała się interesująco, ale po jakimś czasie wpadłam na pomysł wykorzystania jej zasobów. 


Strona daje możliwość wydrukowania szablonów sześcianów z dowolnymi wyrazami lub ilustracjami pogrupowanymi tematycznie. Pierwotne jej zastosowanie to uatrakcyjnienie nauki angielskiego, ale moje kostki świetnie sprawdzają się także na języku polskim. 


Uczniowie wykonują rzut kostką i określają formę wylosowanego czasownika. Kostki z obrazkami robią furorę, bo najpierw trzeba wpaść na to, jaka to czynność. Rysunki są bardzo humorystyczne, więc nauka łączy się z zabawą. Zrobiłam sześć kostek, ale myślę o jeszcze kilku, bo są świetną pomocą dydaktyczną. 

Moje kostki zrobiłam dzięki tej  stronie: 

niedziela, 3 listopada 2013

Nietypowi pomocnicy: tajemnicze jajeczka :)

Jedną z najtrudniejszych umiejętności koniecznych do opanowania na języku polskim jest rozróżnianie części mowy. Kiedy na lekcji omawiamy jedną z nich, np. rzeczownik – wtedy wszyscy lub prawie wszyscy nie mają z jego rozpoznawaniem problemów. Jednak kiedy z czasem pojawiają się zadania w wieloma częściami mowy – zaczynają się kłopoty. Z pamięci uczniowskiej szybko ulatują wiadomości, dlatego postanowiłam wspomóc proces ich utrwalania. 


Pewnego dnia na lekcji w piątej klasie pojawiło się pudełko z tajemniczą zawartością. Są to zbierane przeze mnie od jakiegoś czasu tzw. jajka-niespodzianki. Wywołały one niemałe zdziwienie, bo zamiast zabawki zawierają karteczki. Najpierw wszystkie wyrazy na kartkach były rzeczownikami, od niedawna dołączyły jajka z przymiotnikami. Na początku lekcji dwie, trzy osoby losują po jednym jajku i rozpoznają, jaka to część mowy. Zadaję też dodatkowe pytania o rodzaj, czy liczbę, a prawidłowe odpowiedzi nagradzam plusami. 


Pomysł nie jest mój. Zainspirowałam się tzw. english box’em, który wprowadziła kilka lat temu anglistka pracująca wtedy w naszej szkole. Jej pudełko zawierało angielskie słówka, które trzeba było przetłumaczyć. Bardzo mi się to spodobało i teraz na lekcjach polskiego mamy jego odpowiednik.


 Uczniowie dopytują, czy na lekcji „będzie pudełko z jajkami” i bardzo chętnie udzielają odpowiedzi. A ja się cieszę, bo przecież powtarzanie jest kluczem do sukcesu. Już niedługo w pudełku pojawi się kolejna część mowy!