Strony

środa, 11 czerwca 2014

To trzeba zobaczyć: piękny plakat.

Wiele razy Klaudia - uczennica klasy IV – prezentowała w szkole swoje piękne prace, jednak tym razem zupełnie nas zaskoczyła wspaniałym plakatem przygotowanym na lekcję historii. 


Klaudia samodzielnie narysowała każdą postać spośród greckich bogów, opisała ją i umieściła na planszy, tworząc trójwymiarowy efekt.


Jestem wielką fanką talentu plastycznego Klaudii i bardzo się cieszę, że jej plakat zostanie w szkole. Będzie wspaniałą pomocą dydaktyczną dla młodszych kolegów.
 Brawa dla Klaudii!


poniedziałek, 9 czerwca 2014

Sukces piątoklasistek.

Gratulowałam już moim uczennicom na apelu, ale jeszcze tutaj napiszę, jak bardzo cieszę się z ich pasji literackiej. Piątoklasistki: Magda i Martyna napisały baśnie o tematyce związanej z ich najbliższą okolicą. Prace dziewczynek zostały wybrane spośród wielu przez jury powołane przez Lokalną Grupę Działania „Ziemia Pszczyńska”. W prezencie z okazji Dnia Dziecka nasze autorki ujrzały swoje baśnie wydane w formie wspaniałego zbioru okraszonego ilustracjami przygotowanymi indywidualnie dla każdej baśni.
Serdecznie Wam gratuluję i życzę, by Wasza pasja nadal tak pięknie owocowała!


czwartek, 5 czerwca 2014

Pierwsze próby komiksowe.

Właśnie testujemy aplikację do tworzenia komiksów Comics Head <klik>. Jestem zaskoczona jej rozbudowaną, darmową wersją. Ma mnóstwo opcji, m.in. wyboru układu strony, tła, kształtu dymków, postaci. Jedyna wada: menu w języku angielskim. Jednak nie jest to duże utrudnienie, bo ikonki są na tyle czytelne, że uczniowie szybko „rozgryźli” obsługę programu. Menu jest w języku angielskim, jednak aplikacja posiada polską czcionkę, więc nie zniekształca to wpisywanych przez nas tekstów.

 Na początek zrobiliśmy maleńkie ćwiczenie, które zasugerowano w naszym podręczniku. Dotyczyło ono mitu „Puszka Pandory” i należało uzupełnić wypowiedź Zeusa. O wiele przyjemniej było wykonać to zadanie na tabletach. Stopień trudności był niewielki, jednak w pracach moich uczniów pojawiły się błędy np. ortograficzne, wynikające w niedokładnego przepisywania tekstu. Program ma opcje bezpośredniego wysyłania prac mailem, więc jeszcze na tej samej lekcji otrzymałam gotowe prace, które oceniłam. Wrzucam tu kilka prac piątaków – są to na razie niewielkie wprawki.

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Nietypowe wykorzystanie tabletów.

 Dziś szybki wpis o nietypowym wykorzystaniu tabletów. 
Skorzystałam z okazji i zrobiłam zdjęcia efektów pracy piątaków na plastyce. 

Używając aparatu w tablecie każdemu zostało zrobione zdjęcie z profilu. Następnie odrysowali kontury przykładając kartkę do ekranu. Najtrudniejsze było wycinanie, jednak efekt końcowy wart był mozolnej pracy – wyszły piękne autoportrety sprezentowane na Dzień Matki.




piątek, 30 maja 2014

O sztuce na tabletach.

Nie jestem w stanie opisać każdej tabletowej lekcji, a szkoda, bo każda na to zasługuje. Ten wpis musiał chwilę poczekać, bo priorytetem była nasza klasowa wycieczka, ale już jesteśmy z powrotem, więc czas na relację.


Pomysł na blok dwóch lekcji języka polskiego podsunął mi znaleziony w sieci projekt pod hasłem „Labirynty sztuki”. Co tydzień pojawia się tam kolejny filmik na temat jednego z wielkich/słynnych/uznanych obrazów. <KLIK>


Wybrałam do naszej analizy obraz „Upadek Ikara”, bo koresponduje z mitem, którym się także zajmiemy. W kodzie znalazł się link do strony z wykładem na temat tego obrazu, który uczniowie zeskanowali. Zdecydowanie polubiłam pracę z kodami, bo bardzo przyspieszają tempo. Różnie to bywa z ręcznym wpisywaniem adresów stron, odszukiwaniem zakładek - tracimy niepotrzebnie czas. Natomiast kody kierują bezpośrednio w pożądane miejsce i za to je lubię.


Na tablicy wyświetliłam jedynie obraz, natomiast uczniowie do tabletów podłączyli słuchawki i każdy wysłuchał wykładu samodzielnie. Nie było to łatwe zadanie, choć filmiki przygotowane są przecież dla uczniów. Postanowiłam jednak podnieść moim uczniom troszkę poprzeczkę i dać im szansę zmierzenia się z językiem sztuki.


 Dr Hubert Bilewicz opowiada o obrazie. Analizuje kolorystykę, rozmieszczenie, charakterystyczne elementy. Uczniowie przyzwyczajeni do wypowiedzi pań nauczycielek od razu zauważyli różnicę w intonacji czy tempie wypowiedzi.


Wcześniej ułożyłam pytania, które przygotowałam także w postaci kodu. Po jego zeskanowaniu otworzyły się na tabletach. To była pierwsza próba zakodowania innej treści niż link do strony, jednak wszystko poszło gładko i po chwili uczniowie zapisywali odpowiedzi w zeszytach.



Tym razem tablety pozwoliły na pracę samodzielną. Każdy dowolnie odtwarzał film, wracał do potrzebnych zagadnień, pracował w swoim tempie. Te lekcje pokazały, w jak różny sposób można pracować z tym sprzętem. Raz umożliwiają integrację grupy, wspólną naukę ( np. podczas quizów ), by innym razem dać szansę na pełną indywidualizację zajęć.

środa, 21 maja 2014

Ortografia na tabletach.


Dziś szybciutka relacja z nietypowego wykorzystania aplikacji przeznaczonej do rysowania. Pobraliśmy Let’s Draw, by utrwalić poznane ostatnio zasady ortograficzne. Urządziliśmy klasowy turniej, który polegał na poprawnym zapisywaniu na tabletach podawanych przeze mnie wyrazów. 


Pisanie palcem nie było łatwe, ale ma swój urok. Dzieciaki przyzwyczajone do "wyskakującej” klawiatury śmiały się ze swoich krzywych literek. Każdy samodzielnie, w pełnej konspiracji zapisywał wyraz, a następnie na mój sygnał wszyscy podnosili tablety w górę. Ćwiczenie okazało się bardzo wciągające!
A na koniec zagadka:
Kto zgadnie jaki to wyraz?
Tak, tak – trzmiel! 
Nie naśladujcie tej formy zapisu :)


czwartek, 15 maja 2014

Tablety szóstoklasistów.

 Tym razem na blogu będzie krótka relacja z małego eksperymentu przeprowadzonego na lekcji języka polskiego. Tablety u piątoklasistów to już standard, ale i szóstoklasistom zamarzyły się takie zajęcia. Okazało się, że wszyscy mają tablety i są gotowi, by przynieść je do szkoły, więc postanowiliśmy zobaczyć, czy taka lekcja nam się uda.


Zastanawiałam się wcześniej, jak to będzie wyglądało, jakie mogą pojawić się kłopoty, ale okazało się, że nie ma się czego obawiać. Zamieniliśmy się salami, by lekcja odbyła się w mojej klasie, w której mam router i komputer. Poprosiłam uczniów o wykrycie sieci i nie zdążyłam wpisać tematu do dziennika, gdy stała już kolejka do wpisania hasła :)
( w naszej szkole hasła uczniom nie podajemy, wpisuje je nauczyciel )


Na pierwszą lekcję tabletową wybrałam quiz Kahoot!, bo praca z nim nie wymaga pobierania ani instalowania żadnych aplikacji. Uczniowie weszli na stronę, wpisali kod, podali swoje nicki ( było przy tym wiele radości, kiedy odgadywaliśmy, kto jest kim ) i mogliśmy zaczynać.
Przygotowałam pytania do tekstu zamieszczonego w podręczniku, więc najpierw go przeczytaliśmy. W trakcie quizu emocje były ogromne! Najlepszym chyba podsumowaniem było stwierdzenie jednego z uczniów, że było za mało pytań :)


Podsumowując:

lekcja z przyniesionymi tabletami nie różniła się od tej „standardowej u piątaków”. Wystarczyło jedynie omówić z szóstoklasistami zasady ( pamiętamy o naładowaniu baterii, nie korzystamy z tabletów na przerwach, korzystamy na lekcji tylko ze stron podanych przez nauczyciela ), by lekcja była dla uczniów nowym, ciekawym doświadczeniem. Nie trzeba się bać problemów sprzętowych – tablety naprawdę nie są wymagającym sprzętem, a uczniowie sami najlepiej znają swoje modele i doskonale sobie z nimi radzą. Niektórzy byli przygotowani na problemy ze słabą baterią, wiec zaopatrzyli się w ładowarki i pod koniec zajęć siedzieli w pobliżu przedłużacza :) Padły pytania o kolejne takie lekcje, więc chyba musimy to powtórzyć? :)

poniedziałek, 12 maja 2014

Zadania ze strony GWO

Podręcznik moich piątoklasistów to „Między nami” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, które na swojej stronie zamieściło kilka zestawów ćwiczeń multimedialnych. Dziś naszym celem było kształcenie umiejętności uważnego słuchania, dlatego zaczęliśmy od wspólnego wysłuchania fragmentu powieści pt. „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”.


Skupienie uwagi na przekazie trwającym siedem minut nie jest łatwe, o czym dziś przekonali się moi uczniowie. Następnie na tablicy interaktywnej wyświetliliśmy zestaw ćwiczeń i zaczęliśmy ich rozwiązywanie. Zadania okazały się dość trudne, jednak ich oprawa jest bardzo przyjazna i zdecydowanie umila zmagania. Na naszych tabletach uczniowie samodzielnie wykonali te ćwiczenia. Każdy może pracować w swoim tempie – to wielka zaleta.
Ten zestaw zadań jest uniwersalny – można skorzystać z niego nawet jeśli nie korzysta się z ww. podręcznika. Zainteresowanym polecam i odsyłam tutaj:


czwartek, 8 maja 2014

Quiz w Kahoot!


Doczekaliśmy się idealnie działającego Internetu. Działa szybko i niezawodnie, więc nadszedł czas na zmierzenie się z quizem Kahoot <klik>. Byłam tej formy bardzo ciekawa, bo wyglądała zachęcająco i jak się okazało, jest idealna dla naszej tabletowej klasy. Mieliśmy już wcześniej jedno podejście, ale szybko okazało się, że przy tej platformie potrzebne jest naprawdę szybkie łącze.


Strona jest w języku angielskim, ale jej obsługa nie nastręcza trudności. W razie trudności można też skorzystać z wielu dostępnych tutoriali, jak np. ten <klik>
Wypróbowałam możliwości Kahoot podczas lekcji bazującej na pracy z tekstem. Doskonaliliśmy czytanie ze zrozumieniem i przygotowałam pytania dotyczące przeczytanego opowiadania. 


Uczniowie wiedzieli, że czeka na nich quiz, więc motywacja i skupienie podczas czytania były podwójne. Zalogowałam się na swoje konto, podałam uczniom wygenerowany kod i zabawa zaczęła się! Ogromne emocje i wiele radości – tak można podsumować to ćwiczenie. Program odlicza czas, podaje wyniki po każdym pytaniu oraz generuje raport zbiorczy. Można dowolnie zmieniać ustawienia np. upływającego czasu.


Z wielką frajdą obserwowałam eksplozję radości na tej lekcji. Kahoot na pewno na stałe wpisze się do harmonogramu naszych zajęć.

poniedziałek, 5 maja 2014

"Bajkowy" powrót.

Pora wracać do blogowego życia. Nie zawsze można wszystko przewidzieć, zaplanować, czasem życie po prostu płata figla …

Jednak troszkę stęskniłam się za tą pisaniną, a i powody są poważne: nasz klasowy Internet działa jak szalony. Z powolnego żółwia ewoluował i teraz pędzi niczym gepard, więc możemy wreszcie czerpać radość z naszych tabletowych lekcji. Kilka aplikacji już przetestowanych, działają bez zarzutu, więc powoli będziemy je tutaj opisywać. 
Natomiast dziś umieszczam tu ćwiczenia zaczerpnięte z portalu Scholaris.<klik>
Jesteśmy na etapie omawiania bajek Ignacego Krasickiego, więc te ćwiczenia są jak na zamówienie. W takich sytuacjach bardzo doceniam posiadanie bloga – jest on idealną przechowalnią. Można tu gromadzić zasoby bez konieczności tworzenia niezliczonej ilości zakładek itp. 
Zatem:  do pracy, powodzenia piątaki !






środa, 26 marca 2014

Bezpieczni w sieci – prace piątoklasistów.

W związku z jutrzejszymi obchodami 
Dnia Bezpiecznego Internetu 
w naszej szkole, piątoklasiści włączyli się w akcję i przygotowali plakaty propagujące bezpieczeństwo w sieci i zasady netykiety. Pozostawiłam im wolność artystyczną i w efekcie każda praca jest niepowtarzalna. Jutro odbędzie się ich prezentacja – trzymam za Was kciuki!

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This free picture slideshow personalized with Smilebox

niedziela, 23 marca 2014

Wirtualna wycieczka


Po nieobecności spowodowanej chorobą czas wracać do blogowego świata.Ostatnio z szóstoklasistami mówiliśmy o przebiegu II wojny światowej i tym wpisem chcę wszystkich uczniów zachęcić do odwiedzenia tej strony:


Polecam taką wirtualną wycieczkę. Ja miałam okazję zwiedzić to miejsce osobiście, dlatego wrzucam kilka zdjęć:






Podziemna, tajna drukarnia


Warszawska Syrenka


Skrzynka Poczty Powstańczej


Replika w skali 1:1 Liberatora – samolotu, w którego katastrofie zginął gen. Władysław Sikorski. Robi wrażenie!




W wielu miejscach są także rozwieszone kartki z kalendarza – każda z nich to jeden dzień z okresu Powstania Warszawskiego.







niedziela, 16 marca 2014

Niedzielne gratulacje.

Pierwsze dyplomy rozdane.


Niektórzy uczniowie zaliczyli już oba poziomy na platformie „Histlandia”. Zadania są tak różnorodne, że nie sposób było się nudzić. Wszystkie klucze zdobyte, tajemniczy skarb uwolniony ze skrzyni – brawo!
Gratuluję Oli, Magdzie, Karolinie, Martynie i Kamilowi świetnych wyników. 
Super!


poniedziałek, 10 marca 2014

Wspólne świętowanie.

Pisałam już, że mam wyjątkową klasę? :)
Kolejny dowód dali chłopcy, którzy przygotowali prawdziwe przyjęcie z okazji  Dnia Kobiet. Zadbali o wszystko: sami przygotowali salę, pięknie podali ciasto, nie zapomnieli nawet o serwetkach. Przygotowali konkursy dla dziewczynek, przy których uśmiałyśmy się do łez. 


Sami wybrali ( po burzliwych naradach ) bransoletki, które zapakowali we własnoręcznie zrobione pudełeczka.
Prezent zachwycił dziewczynki: głośne okrzyki „wow” mówiły same za siebie :)


Panowie, jestem z Was dumna!
Dziękujemy!


sobota, 8 marca 2014

Histlandia - testujemy.


 Razem z IV i V klasą testujemy stronę histlandia.gwo.pl. Mamy przez 30 dni dostęp do dwóch tematów. Każdy uczeń dostał kod i zalogował się. Teraz przed nimi zmierzenie się z zamieszczonymi zadaniami.
 

Podoba mi się, że nauczyciel ma dostęp do uczniowskich wyników. Niektórzy już zaliczyli oba poziomy, brawo! Czekam na resztę :)


poniedziałek, 3 marca 2014

Pierwsza odsłona ofert klasowych biur podróży.

Wprawdzie choroby naszych uczniów trochę pokrzyżowały i utrudniły pracę grupom, ale dostałam już kilka gotowych projektów, więc czas na ich pierwszą odsłonę.  Trafiłam na program 
Tripadvisor <klik>
który idealnie wpasował się w naszą tematykę i zrobiłam w nim krótki pokaz uczniowskich prac. Zafascynowana możliwościami tego programu gorąco go polecam – prosty w obsłudze, ma miłe dla oka szablony, a gotowe podkłady muzyczne uatrakcyjniają przygotowane prezentacje.
A kiedy reszta prac dotrze do mnie, przygotujemy jeszcze jeden pokaz.
Życzymy miłego oglądania!


niedziela, 2 marca 2014

Warto przeczytać: „Koniec epoki kredy”.

Prezentowana książka to moja lektura ostatnich dni. Byłam bardzo ciekawa jej zawartości. To rodzaj poradnika – przewodnika po zagadnieniach związanych z edukacyjną siłą Internetu.


Czytam, inspiruję się i utwierdzam w przekonaniu, jaką siłę może mieć wykorzystywanie dobrodziejstw Internetu w szkole.


Dziękuję Autorce książki za dedykację!

czwartek, 27 lutego 2014

Przygotowujemy ofertę biura podróży.

Dziś zabraliśmy się za pierwszy mini projekt. Bazą było ćwiczenie z naszego podręcznika „Między nami”, jednak wprowadziłam kilka modyfikacji. 
 Najpierw zeskanowaliśmy dwa kody, które przeniosły nas do wybranych przeze mnie ofert biur podróży. Przyjrzeliśmy się sposobom prezentacji i omówiliśmy zawartość.


Następnie, każdy zespół miał za zadanie wykonać folder biura podróży oferujący wycieczkę do Krakowa. To cel naszej wyprawy klasowej – jestem ciekawa, co piątoklasiści zaproponują do zwiedzania. 


Pracowaliśmy wykorzystując aplikację PicCollage, którą uczniowie dobrze już znają. Nie chciałam proponować niczego nowego, by nie odciągać ich uwagi od pracy nad projektem.


A samej pracy było sporo: od wymyślenia nazwy, przez hasła reklamowe, po plan zwiedzania itd. Pod koniec lekcji foldery były prawie gotowe, ale jeszcze uczniowie dopracują je w domu. Ich prezentacja – już niedługo.