środa, 30 października 2013

Ćwiczymy odmianę przez przypadki.



Dla uczniów klas: piątej i szóstej przygotowałam ćwiczenie, które pozwoli Wam utrwalić odmianę przez przypadki.
Zasady gry są bardzo proste: należy znaleźć dwa takie same elementy. 
Poćwiczcie Waszą pamięć i spostrzegawczość.

Przyjemnej zabawy!

poniedziałek, 28 października 2013

Czwartoklasiści o ulubionych książkach.

Nasza dzisiejsza lekcja języka polskiego w czwartej klasie była okazją do poznania wielu interesujących utworów, ponieważ każdy zaprezentował godną polecenia książkę. Wiele z omawianych pozycji zostało przyniesionych na lekcję.


 Duże zainteresowanie wzbudziła książka w języku angielskim przyniesiona przez dwujęzycznego ucznia. Co ciekawe, niedługo będziemy mogli dokładniej zapoznać się z jej fragmentem, ponieważ jest on zamieszczony w naszym podręczniku.


Ja też zaprezentowałam moją ulubioną książkę z dzieciństwa. Przyniosłam na lekcję trzydziestoletni egzemplarz przygód wróbelka Elemelka i bardzo się ucieszyłam, że jeszcze moi uczniowie o nim pamiętają. 


Wzięłam też na lekcję małą ciekawostkę, która kryła się w skórzanej okładce.
To mój Kindle – czytnik e-booków.


Wzbudził on niemałe zainteresowanie, wszyscy ze zdziwieniem dotykali ekranu przypominającego w dotyku papier.


Na koniec urządziliśmy głosowanie. Okazało się, że najbardziej zainteresowała uczniów książka 
pt. „Kieliszek trucizny” – opowieść dla młodzieży z wątkiem sensacyjnym w tle. Ja najbardziej ucieszyłam się, kiedy po prezentacji historii pt. „Dzień czekolady”, jedna z dziewczynek na przerwie wypożyczyła tę pozycję dla siebie. To była ciekawa lekcja! 

piątek, 25 października 2013

Jak ciekawie omówić lekturę?


Stale poszukuję sposobów na ciekawe omówienie lektury. Szukam, kombinuję, jak odejść od schematu, zainteresować czytaniem. Zauważyłam, że uczniowie bardzo lubią konkursy ze znajomości lektur. Odkąd jest wśród naszych pomocy dydaktycznych „kula – zgadula”, te rozgrywki stały się jeszcze ciekawsze. Dzielimy się na cztery drużyny i zaczynamy turniej, który rozpala emocje uczestników do czerwoności. Ta drużyna, która zna odpowiedź na pytanie, naciska przycisk na pilocie, a kula podświetla się na odpowiadający mu kolor. Dokładna znajomość tekstu oraz refleks to dwa składniki przepisu na sukces.
Naszą kulę zawdzięczamy Stowarzyszeniu „Omnibus” i bardzo za nią dziękujemy, bo stanowi niesamowitą atrakcję!


 Podczas omawiania lektury pt. „Chłopcy z Placu Broni” rozegraliśmy jeszcze inną konkurencję i odkurzyliśmy jedną z zapomnianych gier. „Zdobywanie placu” to rozgrywka, która nawiązuje do gry w statki. Jest to propozycja Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Zadaniem rywalizujących ze sobą drużyn jest zdobycie jak największego terytorium tytułowego Placu Broni.


 Zaangażowanie w grę przerosło moje oczekiwania i z uśmiechem obserwowałam strategiczne narady. Nawet jedna z drużyn, następnego dnia ( kiedy kończyliśmy grę ) przyniosła rozpiskę z planem kolejnych posunięć! 



Ja bardzo lubię takie lekcje i myślę, że i uczniom też się one podobają.

środa, 23 października 2013

Czym zastąpić słowo: „fajne”?

Zafascynowana efektownymi chmurami wyrazowymi, wymyśliłam dla nich zastosowanie w edukacji polonistycznej. Podczas realizacji tematu o korzystaniu ze słownika wyrazów bliskoznacznych, zabrałam piątoklasistów do pracowni komputerowej, gdzie każdy miał za zadanie zgromadzić jak najwięcej określeń, którymi można zastąpić słowo „fajne”. Niesamowite, jak wielką „karierę” to słowo zrobiło. Wszystko jest „fajne”: film, książka, kolega, piłka nożna…. Przed każdą pracą pisemną przypominamy, że "fajne" jest na naszej zakazanej liście, ale wtedy pojawia się problem, czym je zastąpić? 

ImageChef Word Mosaic - ImageChef.com

W tym celu stworzyliśmy bazę słów, korzystając z tego <klik> programu. Powstało wiele chmur: jedne z niewielką liczbą propozycji, inne rozbudowane. Okazało się, że wcale nie jest tak łatwo znaleźć synonimy, dlatego zamieszczam stworzoną wspólnie chmurkęktóra może być Waszą ściągą.
 Pamiętajcie też o słowniku wyrazów bliskoznacznych: jest to skarbnica pomysłów na wzbogacenie i uatrakcyjnienie Waszych wypowiedzi.

poniedziałek, 21 października 2013

Słuchowisko „Kot w butach”

Dziś, tym razem czwartoklasiści powędrowali do pracowni komputerowej, by skorzystać z zasobów portalu www.gwo.pl. Wysłuchaliśmy baśni pt. „Kot w butach”, a następnie uczniowie zmierzyli się z przygotowanym zestawem zadań. Jak się okazało, zmagania z tą powszechnie znaną baśnią nie należały do łatwych. Uczniowie przekonali się, jak trudne jest aktywne słuchanie, bo każdemu przytrafił się jakiś błąd, ale zarazem wszyscy mieli mnóstwo frajdy z wypełniania tych zadań na komputerze.


Moi czwartoklasiści! 
Tym razem nikomu nie udało się na lekcji zdobyć plusa, więc mam dla Was zadanie dodatkowe:
Przygotuj zaproszenie dla kota w butach na wesele Janka i królewny Zosi. 
Możesz wykonać je na osobnej kartce, może być w zeszycie. 
Na Wasze prace czekam do środy, 23 pażdziernika.

piątek, 18 października 2013

Gra dla piątoklasistów - "Chłopcy z Placu Broni”




Już w poniedziałek zaczynamy naszą przygodę z pierwszą lekturą w tym roku szkolnym, dlatego przygotowałam dla Was grę, która utrwali skład rywalizujących ze sobą drużyn. Powodzenia!

środa, 16 października 2013

Gra planszowa na motywach lektury pt. "Opowieści z Narnii"

Razem z czwartoklasistami właśnie omawiany naszą pierwszą lekturę pt. „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”.  


Na pierwszej lekcji zmierzyliśmy się z grą dydaktyczną opartą na motywach tej książki. Jest to propozycja przygotowana przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe i stanowi świetne wprowadzenie do rozmów o lekturze.


Podzieliliśmy się na cztery drużyny i rozegraliśmy turniej. Przepustką do sukcesu jest dokładna znajomość treści i muszę z radością przyznać, że wszyscy bezbłędnie odpowiadali na pytania. A było one naprawdę szczegółowe! Taka gra to nie tylko sprawdzenie stopnia przeczytania lektury, to też budowanie umiejętności współpracy w grupie i zasad zdrowej rywalizacji. Uczniom bardzo się spodobała i już czekają na kolejną lekturę, a mnie cieszy ich zapał, bo niektórzy pochwalili się, że zaczęli już czytać kolejną.

wtorek, 15 października 2013

Oś czasu - Polska pierwszych Piastów



Tuż przed jutrzejszym sprawdzianem z historii w klasie V, publikuję dla Was małą pomoc w ramach powtórki. Przygotowałam oś czasu, która zawiera najważniejsze wydarzenia z omawianego przez nas okresu.
Sprawdźcie, czy:
* znacie pojawiające się daty,
* kojarzycie wymienione osoby,
* potraficie opowiedzieć coś o tych wydarzeniach.

Uwaga: nie sugerujcie się datą dzienną! 
Program nie ma możliwości podawania jedynie roku wydarzeń, więc wszędzie pojawia się ta sama data ( 1 stycznia ).

*********
Oś czasu przygotowałam z pomocą strony timetoast.com. Praca z nią jest bardzo łatwa i szybka. Jedyny feler to wspomniany już brak możliwości umieszczania samego roku wydarzeń. Dodatkowo, na stronie jest spora baza gotowych osi w wielu kategoriach. Ja z tego programu na pewno będę często korzystała, polecam.

niedziela, 13 października 2013

Kolejny moduł kursu: Indywidualizacja w praktyce – uczniowie ze SPE


Tym razem moduł, który uczestnicy kursu mieli do zaliczenia, przykuł szczególnie mocno moją uwagę. Problem ucznia autystycznego/z zespołem Aspergera jest mi szczególnie bliski zawodowo, dlatego z zainteresowaniem prześledziłam udostępnione materiały. Stale poszukuję metod, form pracy, które będą nie tylko rozwijające, ale i interesujące dla takiego ucznia. Przy okazji tego tematu, kursanci mieli zapoznać się z krótkimi filmikami. Dwa z nich polecam szczególnie.




piątek, 11 października 2013

Nietypowa pomoc dydaktyczna

Na lekcji języka polskiego w piątej klasie pojawiła się niecodzienna pomoc dydaktyczna. Zabawka, którą pożyczyłam od mojej Córeczki, wywołała wielkie zdziwienie i zaciekawienie wśród piątoklasistów. 


Uczniowie wertowali karty podręcznika, by wpaść na trop, z jakim tekstem te przedmioty są związane. Szybko okazało się, chodzi o fragment z "Książki nad książkami" Anny Kamieńskiej dotyczący biblijnego potopu. Jednak, zanim przeszliśmy do jego odczytania, wszyscy musieli chwilę „pobawić się” naszymi pomocami. 


Mam też krótkie i proste zadanie dla chętnych piątoklasistów ( nagradzane tradycyjnie plusami ). 

Odpowiedzcie na pytania związane z treścią tekstu. 
( podręcznik, str. 58-62. )

1. Wyjaśnij, dlaczego ziemię nawiedził potop.
2. Wymień, z kim ( oprócz zwierząt ) Noe przetrwał na arce.
3. Podaj, w jaki sposób Noe sprawdzał, czy nadchodzi kres podróży.
 Powodzenia!


A na koniec obiecany link do gry, która tak bardzo spodobała się mojej klasie. Wystarczy na niego kliknąć: 
Uwaga: gra jest wciągająca, dlatego dozujcie ją sobie z umiarem :)
Trafiłam na nią dzięki Agnieszce z bloga „O matematyce i  nie tylko…”, którą pozdrawiam i dziękuję za inspirację.

środa, 9 października 2013

Podstawy słowotwórstwa - prezentacja PowToon



Moi szóstoklasiści też już czekają na swoje zadanie, więc teraz czas na nich.

Tym razem przygotowałam dla Was krótką animację wyjaśniającą mechanizm powstawania nowych wyrazów. Potraktujcie ją jako powtórkę i sprawdźcie, czy znacie wszystkie pojęcia. 
Mam nadzieję, że z zadaniem dodatkowym nikt nie będzie miał problemów – pytanie jest naprawdę łatwe.
Na czas trwania prezentacji, polecam włączyć dźwięk :)
 **********

Sama praca w programie PowToon jest bardzo wciągająca, jednak korzystałam z darmowej wersji, która ma pewne utrudnienia. Na pewno minusem jest brak polskich liter – udało się to jednak ulepszyć poprzez ręczne kopiowanie i wklejanie ich do tekstu. Natomiast niewątpliwą zaletą jest dynamika. 
Dla współczesnego ucznia taki rodzaj prezentacji, nawiązujący do formy teledysku jest z pewnością atrakcyjny.

poniedziałek, 7 października 2013

Układamy puzzle i odpowiadamy na pytania związane z lekturą.


Dziś zadanie dodatkowe dla czwartoklasistów. 
Przygotowałam trzy pytania związane z naszą lekturą
pt. „OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA”.
Klikając na słówko „klik” przeniesiecie się do przygotowanych dla Was układanek. 
Ułóżcie je, a następnie odpowiedzcie na zadane pytania.

Powodzenia!

pytanie nr 1 klik

pytanie nr 2 klik

pytanie nr 3 klik

piątek, 4 października 2013

Pierwsza gra Zondle - rzeczowniki konkretne i abstrakcyjne


zondle - games to support learning

Moi uczniowie lubią komputery i gry ( chyba nie tylko moi ), więc postanowiłam stworzyć grę właśnie dla nich. Jako pierwsi wypróbują grę piątoklasiści, którzy poćwiczą rozróżnianie rzeczowników konkretnych i abstrakcyjnych.Grę stworzyłam korzystając z serwisu Zondle klik i praca nad nią była tak łatwa oraz przyjemna, że na pewno powstaną kolejne.

Zasady gry:

1. Zaznacz, czy dany rzeczownik jest konkretny, czy abstrakcyjny.

2. Zapewnij królikom miękkie lądowanie, zaopatrując je w odpowiednią ilość balonów. 
( Wyceluj kursor w królika i klikaj, a złapie on odpowiednio skierowane baloniki. )

 Powodzenia!

czwartek, 3 października 2013

Aero2 - darmowy internet


Nie pamiętam, jak to było, kiedy internetu nie było :) Ale nawet w XXI wieku zdarza się problem z dostępem do niego. Właśnie takie zawirowania są aktualnie moim udziałem i trwa to już ponad dwa tygodnie. Jak się okazuje, zmiana dostawcy wcale nie jest taka łatwa i przyjemna. Jednego „internetu” już nie ma, drugi jeszcze nie włączony. Na szczęście jest mój wybawca: darmowy dostęp - Aero2.
Korzystam w niego w domu, ale zdarza się też i w szkole. Niby takie nic, a to naprawdę pomocny gadżet. Jestem dzięki niemu niezależna od awarii, mogę w każdej chwili z internetu skorzystać i nie muszę zmieniać planów związanych z tematami lekcji.
Jego najważniejsza zaleta: jest darmowy!
Jego główna wada: konieczność restartowania po godzinie ( ale akurat w przypadku lekcji nie ma to znaczenia ).
Ostatnio nawet trafiłam na wpis o Aero tutaj: klik
Ja jestem z niego naprawdę zadowolona i polecam każdemu. 

Podobne wpisy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...