Pokazywanie postów oznaczonych etykietą multimedia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą multimedia. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 15 maja 2014

Tablety szóstoklasistów.

 Tym razem na blogu będzie krótka relacja z małego eksperymentu przeprowadzonego na lekcji języka polskiego. Tablety u piątoklasistów to już standard, ale i szóstoklasistom zamarzyły się takie zajęcia. Okazało się, że wszyscy mają tablety i są gotowi, by przynieść je do szkoły, więc postanowiliśmy zobaczyć, czy taka lekcja nam się uda.


Zastanawiałam się wcześniej, jak to będzie wyglądało, jakie mogą pojawić się kłopoty, ale okazało się, że nie ma się czego obawiać. Zamieniliśmy się salami, by lekcja odbyła się w mojej klasie, w której mam router i komputer. Poprosiłam uczniów o wykrycie sieci i nie zdążyłam wpisać tematu do dziennika, gdy stała już kolejka do wpisania hasła :)
( w naszej szkole hasła uczniom nie podajemy, wpisuje je nauczyciel )


Na pierwszą lekcję tabletową wybrałam quiz Kahoot!, bo praca z nim nie wymaga pobierania ani instalowania żadnych aplikacji. Uczniowie weszli na stronę, wpisali kod, podali swoje nicki ( było przy tym wiele radości, kiedy odgadywaliśmy, kto jest kim ) i mogliśmy zaczynać.
Przygotowałam pytania do tekstu zamieszczonego w podręczniku, więc najpierw go przeczytaliśmy. W trakcie quizu emocje były ogromne! Najlepszym chyba podsumowaniem było stwierdzenie jednego z uczniów, że było za mało pytań :)


Podsumowując:

lekcja z przyniesionymi tabletami nie różniła się od tej „standardowej u piątaków”. Wystarczyło jedynie omówić z szóstoklasistami zasady ( pamiętamy o naładowaniu baterii, nie korzystamy z tabletów na przerwach, korzystamy na lekcji tylko ze stron podanych przez nauczyciela ), by lekcja była dla uczniów nowym, ciekawym doświadczeniem. Nie trzeba się bać problemów sprzętowych – tablety naprawdę nie są wymagającym sprzętem, a uczniowie sami najlepiej znają swoje modele i doskonale sobie z nimi radzą. Niektórzy byli przygotowani na problemy ze słabą baterią, wiec zaopatrzyli się w ładowarki i pod koniec zajęć siedzieli w pobliżu przedłużacza :) Padły pytania o kolejne takie lekcje, więc chyba musimy to powtórzyć? :)

poniedziałek, 12 maja 2014

Zadania ze strony GWO

Podręcznik moich piątoklasistów to „Między nami” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, które na swojej stronie zamieściło kilka zestawów ćwiczeń multimedialnych. Dziś naszym celem było kształcenie umiejętności uważnego słuchania, dlatego zaczęliśmy od wspólnego wysłuchania fragmentu powieści pt. „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”.


Skupienie uwagi na przekazie trwającym siedem minut nie jest łatwe, o czym dziś przekonali się moi uczniowie. Następnie na tablicy interaktywnej wyświetliliśmy zestaw ćwiczeń i zaczęliśmy ich rozwiązywanie. Zadania okazały się dość trudne, jednak ich oprawa jest bardzo przyjazna i zdecydowanie umila zmagania. Na naszych tabletach uczniowie samodzielnie wykonali te ćwiczenia. Każdy może pracować w swoim tempie – to wielka zaleta.
Ten zestaw zadań jest uniwersalny – można skorzystać z niego nawet jeśli nie korzysta się z ww. podręcznika. Zainteresowanym polecam i odsyłam tutaj:


czwartek, 8 maja 2014

Quiz w Kahoot!


Doczekaliśmy się idealnie działającego Internetu. Działa szybko i niezawodnie, więc nadszedł czas na zmierzenie się z quizem Kahoot <klik>. Byłam tej formy bardzo ciekawa, bo wyglądała zachęcająco i jak się okazało, jest idealna dla naszej tabletowej klasy. Mieliśmy już wcześniej jedno podejście, ale szybko okazało się, że przy tej platformie potrzebne jest naprawdę szybkie łącze.


Strona jest w języku angielskim, ale jej obsługa nie nastręcza trudności. W razie trudności można też skorzystać z wielu dostępnych tutoriali, jak np. ten <klik>
Wypróbowałam możliwości Kahoot podczas lekcji bazującej na pracy z tekstem. Doskonaliliśmy czytanie ze zrozumieniem i przygotowałam pytania dotyczące przeczytanego opowiadania. 


Uczniowie wiedzieli, że czeka na nich quiz, więc motywacja i skupienie podczas czytania były podwójne. Zalogowałam się na swoje konto, podałam uczniom wygenerowany kod i zabawa zaczęła się! Ogromne emocje i wiele radości – tak można podsumować to ćwiczenie. Program odlicza czas, podaje wyniki po każdym pytaniu oraz generuje raport zbiorczy. Można dowolnie zmieniać ustawienia np. upływającego czasu.


Z wielką frajdą obserwowałam eksplozję radości na tej lekcji. Kahoot na pewno na stałe wpisze się do harmonogramu naszych zajęć.

poniedziałek, 5 maja 2014

"Bajkowy" powrót.

Pora wracać do blogowego życia. Nie zawsze można wszystko przewidzieć, zaplanować, czasem życie po prostu płata figla …

Jednak troszkę stęskniłam się za tą pisaniną, a i powody są poważne: nasz klasowy Internet działa jak szalony. Z powolnego żółwia ewoluował i teraz pędzi niczym gepard, więc możemy wreszcie czerpać radość z naszych tabletowych lekcji. Kilka aplikacji już przetestowanych, działają bez zarzutu, więc powoli będziemy je tutaj opisywać. 
Natomiast dziś umieszczam tu ćwiczenia zaczerpnięte z portalu Scholaris.<klik>
Jesteśmy na etapie omawiania bajek Ignacego Krasickiego, więc te ćwiczenia są jak na zamówienie. W takich sytuacjach bardzo doceniam posiadanie bloga – jest on idealną przechowalnią. Można tu gromadzić zasoby bez konieczności tworzenia niezliczonej ilości zakładek itp. 
Zatem:  do pracy, powodzenia piątaki !






środa, 26 marca 2014

Bezpieczni w sieci – prace piątoklasistów.

W związku z jutrzejszymi obchodami 
Dnia Bezpiecznego Internetu 
w naszej szkole, piątoklasiści włączyli się w akcję i przygotowali plakaty propagujące bezpieczeństwo w sieci i zasady netykiety. Pozostawiłam im wolność artystyczną i w efekcie każda praca jest niepowtarzalna. Jutro odbędzie się ich prezentacja – trzymam za Was kciuki!

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This free picture slideshow personalized with Smilebox

niedziela, 23 marca 2014

Wirtualna wycieczka


Po nieobecności spowodowanej chorobą czas wracać do blogowego świata.Ostatnio z szóstoklasistami mówiliśmy o przebiegu II wojny światowej i tym wpisem chcę wszystkich uczniów zachęcić do odwiedzenia tej strony:


Polecam taką wirtualną wycieczkę. Ja miałam okazję zwiedzić to miejsce osobiście, dlatego wrzucam kilka zdjęć:






Podziemna, tajna drukarnia


Warszawska Syrenka


Skrzynka Poczty Powstańczej


Replika w skali 1:1 Liberatora – samolotu, w którego katastrofie zginął gen. Władysław Sikorski. Robi wrażenie!




W wielu miejscach są także rozwieszone kartki z kalendarza – każda z nich to jeden dzień z okresu Powstania Warszawskiego.







wtorek, 25 lutego 2014

Zaimki - ćwiczenie dla piątoklasistów


Właśnie omawiamy zaimki i przygotowałam krótkie ćwiczenie, które pozwoli nam przetestować działanie strony www.learningapps.org na naszych tabletach. Zobaczymy, jak się sprawdzi. 
Relacja jutro.


QR Code

poniedziałek, 10 lutego 2014

Przygody Odyseusza

Razem z piątoklasistami podróżujemy śladami Odyseusza, dlatego polecam moim uczniom
( nie tylko klasie V ) interaktywne ćwiczenia zaczerpnięte z portalu Scholaris <klik>
Pierwsza animacja prezentuje wybrane fragmenty tułaczki Odyseusza, natomiast oglądając drugą dowiecie się, skąd pochodzi związek frazeologiczny 
„koń trojański”.

wtorek, 4 lutego 2014

Przymiotniki kontra przysłówki - zadanie dla piątoklasistów.

Ferie są już tylko wspomnieniem, więc czas wrócić do nauki :)

Dla piątoklasistów mam zadanie: 

poznaliście już przymiotniki i przysłówki, 
jednak ich rozróżnianie może jeszcze sprawiać Wam trudność. 
Spróbujcie swoich sił i wykonajcie poniższe ćwiczenie.




A na koniec kod QR do tego ćwiczenia:

QR Code

wtorek, 14 stycznia 2014

Nieodmienne części mowy – ćwiczenie dla szóstoklasistów.

Nieodmienne części mowy sprawiają uczniom wiele kłopotów, dlatego dodatkowe ćwiczenie pomoże nam utrwalić wiedzę. Obsługa zadania bardzo prosta – przeciągamy wyrazy znajdujące się w górnym wierszu w odpowiednie kolumny.
 Powodzenia!


Ostatnio wielu z Was stało się posiadaczami tabletów – zeskakujcie poniższy kod i wykonajcie to ćwiczenie w domu.

QR Code

piątek, 10 stycznia 2014

Zostań milionerem!

Mam dla Was doskonałą weekendową rozrywkę! Zmierzcie się z pytaniami dotyczącymi znajomości naszej lektury i rozbijcie bank! Rozgrywka zaczyna się od pytań najłatwiejszych i skala trudności z każdym pytaniem wzrasta. Ostatnie dwa pytania dzielące od miliona wymagają skupienia i dobrej pamięci. 

Powodzenia!



Zachęcam Was też do skanowania kodu. Dzięki temu możecie zagrać używając telefonów i tabletów. Aplikacja działa, przetestowałam :)
QR Code
Przygotowałam ją dzięki tej stronce <klik>. Polecam ją gorąco, bo daje wiele możliwości, a korzystanie z niej jest bardzo proste.

środa, 8 stycznia 2014

Nowa krzyżówka związana z naszą lekturą.

Zapraszam Was do rozwiązania kolejnej krzyżówki. Tym razem pytania są trudniejsze, ale za to po prawidłowym rozwiązaniu krzyżówki poznacie ukryte hasło. 

Dobrej zabawy!

Wykreślanka - "Tajemniczy ogród".

Dziś zapraszam Was do spróbowania swoich sił w wykreślance. Odszukajcie imiona bohaterów lektury, które mogą być ułożone poziomo, pionowo lub po skosie. Wykreślamy imiona przytrzymując lewy przycisk myszy i zaznaczając słowo. 
Powodzenia!

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Bardzo łatwa krzyżówka :)


Dziś trafiłam na stronę <klik>, która daje możliwość tworzenia m. in. krzyżówek. Przygotowałam próbnie bardzo prościutką wersję i mam nadzieję, że poradzicie sobie z nią bez problemów. Sprawdźcie, czy znacie imiona bohaterów lektury pt. Tajemniczy ogród”. Krzyżówki tworzy się bardzo szybko i prosto, więc na pewno jeszcze pojawi się ich więcej:)

Wadą aplikacji jest brak polskich czcionek, dlatego pytania w wyraźniejszej wersji zamieszczam też poniżej:

·        Kraj, w którym urodziła się Mary.
·        Imię wuja Mary.
·        Imię ogrodnika.
·        Imię służącej wuja.
·        Imię syna wuja.


( Forma krzyżówki zmienia się przy każdym wyświetleniu strony lub po naciśnięciu klawisza "start over", więc celowo nie numerowałam w moim spisie pytań, ponieważ każdy z Was może mieć je w innej kolejności.)

Dobrej zabawy!



czwartek, 26 grudnia 2013

Rozpoznajemy części mowy – nowa gra.

Trwa przerwa świąteczna, więc mam nadzieję, że odpoczywacie i zbieracie siły do dalszej nauki. Jednak, by tak całkiem nie zapomnieć o języku polskim, spróbujcie swoich sił w nowej grze. Zebrałam w niej różne części mowy, a Waszym zadaniem jest je rozpoznać. W nagrodę za prawidłową  odpowiedź – strzał na bramkę. Zdobycie gola wcale nie jest takie proste!

Dla przypomnienia, mała ściąga.
Oto części mowy, które pojawiają się w grze:

Rzeczownik – kto? co?

Czasownik – co robi? co się z nim dzieje?

Liczebnik – ile? który z kolei?

Przymiotnik – jaki? jaka? jakie? 

POWODZENIA!


niedziela, 17 listopada 2013

Pierwsza książeczka - Storybird

Ostatnio pobawiłam się programem Storybird <klik>, który umożliwia tworzenie własnych książeczek. Dysponuje on bazą zawierającą świetne ilustracje gotowe do wykorzystania. Jest ich mnóstwo, w różnych kategoriach i stylach. Ja wybrałam dla piątoklasistów prostą w formie grafikę i napisałam do niej krótką historyjkę o szopie. Niedługo będziemy omawiać kolejną część mowy i ta opowieść przyda nam się na najbliższych lekcjach.

Mam nadzieję, że się Wam spodoba!


sobota, 16 listopada 2013

Coś niesamowitego, czyli animowana historia Polski.

Tym wpisem chcę zachęcić Was – moi uczniowie – do obejrzenia świetnej animacji Tomasza Bagińskiego. 
To filmik, który w ośmiu minutach przedstawia historię naszego państwa. 
Uczniowie z piątej i szóstej klasy wiele wydarzeń już znają i są w stanie rozpoznać, dlatego zabawcie się w detektywów. Jestem ciekawa, kto na najbliższej lekcji historii wymieni najwięcej wydarzeń historycznych? Poszukiwania ułatwią Wam daty pojawiające się w rogu, śledźcie je. 
Wsłuchajcie się też w muzykę – zauważcie, jak oddaje ona klimat przedstawianych wydarzeń.


Na pewno będziemy wielokrotnie na lekcjach wracać do tej animacji. 
A tym, którym filmik się spodobał, polecam inne dzieła tego niezwykle utalentowanego twórcy. Jednym z nich jest „Katedra”, nad którą prace trwały trzy (!) lata. Ta animacja została nominowana do Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany. 

Miłego oglądania!


Miłego oglądania!

wtorek, 12 listopada 2013

Oś czasu dla szóstoklasistów.




Tuż przed sprawdzianem, w ramach powtórki zapoznajcie się z osią czasu, którą dla Was przygotowałam. Zawiera ona najważniejsze wydarzenia z okresu, który omawialiśmy. Klikając na każde wydarzenie przeniesiecie się do krótkich notatek na ich temat Sprawdźcie, czy potraficie odpowiedzieć na zadawane przeze mnie pytania.

środa, 30 października 2013

Ćwiczymy odmianę przez przypadki.



Dla uczniów klas: piątej i szóstej przygotowałam ćwiczenie, które pozwoli Wam utrwalić odmianę przez przypadki.
Zasady gry są bardzo proste: należy znaleźć dwa takie same elementy. 
Poćwiczcie Waszą pamięć i spostrzegawczość.

Przyjemnej zabawy!

piątek, 18 października 2013

Gra dla piątoklasistów - "Chłopcy z Placu Broni”




Już w poniedziałek zaczynamy naszą przygodę z pierwszą lekturą w tym roku szkolnym, dlatego przygotowałam dla Was grę, która utrwali skład rywalizujących ze sobą drużyn. Powodzenia!

Podobne wpisy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...