Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na lekcji polskiego. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na lekcji polskiego. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 5 czerwca 2014

Pierwsze próby komiksowe.

Właśnie testujemy aplikację do tworzenia komiksów Comics Head <klik>. Jestem zaskoczona jej rozbudowaną, darmową wersją. Ma mnóstwo opcji, m.in. wyboru układu strony, tła, kształtu dymków, postaci. Jedyna wada: menu w języku angielskim. Jednak nie jest to duże utrudnienie, bo ikonki są na tyle czytelne, że uczniowie szybko „rozgryźli” obsługę programu. Menu jest w języku angielskim, jednak aplikacja posiada polską czcionkę, więc nie zniekształca to wpisywanych przez nas tekstów.

 Na początek zrobiliśmy maleńkie ćwiczenie, które zasugerowano w naszym podręczniku. Dotyczyło ono mitu „Puszka Pandory” i należało uzupełnić wypowiedź Zeusa. O wiele przyjemniej było wykonać to zadanie na tabletach. Stopień trudności był niewielki, jednak w pracach moich uczniów pojawiły się błędy np. ortograficzne, wynikające w niedokładnego przepisywania tekstu. Program ma opcje bezpośredniego wysyłania prac mailem, więc jeszcze na tej samej lekcji otrzymałam gotowe prace, które oceniłam. Wrzucam tu kilka prac piątaków – są to na razie niewielkie wprawki.

piątek, 30 maja 2014

O sztuce na tabletach.

Nie jestem w stanie opisać każdej tabletowej lekcji, a szkoda, bo każda na to zasługuje. Ten wpis musiał chwilę poczekać, bo priorytetem była nasza klasowa wycieczka, ale już jesteśmy z powrotem, więc czas na relację.


Pomysł na blok dwóch lekcji języka polskiego podsunął mi znaleziony w sieci projekt pod hasłem „Labirynty sztuki”. Co tydzień pojawia się tam kolejny filmik na temat jednego z wielkich/słynnych/uznanych obrazów. <KLIK>


Wybrałam do naszej analizy obraz „Upadek Ikara”, bo koresponduje z mitem, którym się także zajmiemy. W kodzie znalazł się link do strony z wykładem na temat tego obrazu, który uczniowie zeskanowali. Zdecydowanie polubiłam pracę z kodami, bo bardzo przyspieszają tempo. Różnie to bywa z ręcznym wpisywaniem adresów stron, odszukiwaniem zakładek - tracimy niepotrzebnie czas. Natomiast kody kierują bezpośrednio w pożądane miejsce i za to je lubię.


Na tablicy wyświetliłam jedynie obraz, natomiast uczniowie do tabletów podłączyli słuchawki i każdy wysłuchał wykładu samodzielnie. Nie było to łatwe zadanie, choć filmiki przygotowane są przecież dla uczniów. Postanowiłam jednak podnieść moim uczniom troszkę poprzeczkę i dać im szansę zmierzenia się z językiem sztuki.


 Dr Hubert Bilewicz opowiada o obrazie. Analizuje kolorystykę, rozmieszczenie, charakterystyczne elementy. Uczniowie przyzwyczajeni do wypowiedzi pań nauczycielek od razu zauważyli różnicę w intonacji czy tempie wypowiedzi.


Wcześniej ułożyłam pytania, które przygotowałam także w postaci kodu. Po jego zeskanowaniu otworzyły się na tabletach. To była pierwsza próba zakodowania innej treści niż link do strony, jednak wszystko poszło gładko i po chwili uczniowie zapisywali odpowiedzi w zeszytach.



Tym razem tablety pozwoliły na pracę samodzielną. Każdy dowolnie odtwarzał film, wracał do potrzebnych zagadnień, pracował w swoim tempie. Te lekcje pokazały, w jak różny sposób można pracować z tym sprzętem. Raz umożliwiają integrację grupy, wspólną naukę ( np. podczas quizów ), by innym razem dać szansę na pełną indywidualizację zajęć.

środa, 21 maja 2014

Ortografia na tabletach.


Dziś szybciutka relacja z nietypowego wykorzystania aplikacji przeznaczonej do rysowania. Pobraliśmy Let’s Draw, by utrwalić poznane ostatnio zasady ortograficzne. Urządziliśmy klasowy turniej, który polegał na poprawnym zapisywaniu na tabletach podawanych przeze mnie wyrazów. 


Pisanie palcem nie było łatwe, ale ma swój urok. Dzieciaki przyzwyczajone do "wyskakującej” klawiatury śmiały się ze swoich krzywych literek. Każdy samodzielnie, w pełnej konspiracji zapisywał wyraz, a następnie na mój sygnał wszyscy podnosili tablety w górę. Ćwiczenie okazało się bardzo wciągające!
A na koniec zagadka:
Kto zgadnie jaki to wyraz?
Tak, tak – trzmiel! 
Nie naśladujcie tej formy zapisu :)


czwartek, 15 maja 2014

Tablety szóstoklasistów.

 Tym razem na blogu będzie krótka relacja z małego eksperymentu przeprowadzonego na lekcji języka polskiego. Tablety u piątoklasistów to już standard, ale i szóstoklasistom zamarzyły się takie zajęcia. Okazało się, że wszyscy mają tablety i są gotowi, by przynieść je do szkoły, więc postanowiliśmy zobaczyć, czy taka lekcja nam się uda.


Zastanawiałam się wcześniej, jak to będzie wyglądało, jakie mogą pojawić się kłopoty, ale okazało się, że nie ma się czego obawiać. Zamieniliśmy się salami, by lekcja odbyła się w mojej klasie, w której mam router i komputer. Poprosiłam uczniów o wykrycie sieci i nie zdążyłam wpisać tematu do dziennika, gdy stała już kolejka do wpisania hasła :)
( w naszej szkole hasła uczniom nie podajemy, wpisuje je nauczyciel )


Na pierwszą lekcję tabletową wybrałam quiz Kahoot!, bo praca z nim nie wymaga pobierania ani instalowania żadnych aplikacji. Uczniowie weszli na stronę, wpisali kod, podali swoje nicki ( było przy tym wiele radości, kiedy odgadywaliśmy, kto jest kim ) i mogliśmy zaczynać.
Przygotowałam pytania do tekstu zamieszczonego w podręczniku, więc najpierw go przeczytaliśmy. W trakcie quizu emocje były ogromne! Najlepszym chyba podsumowaniem było stwierdzenie jednego z uczniów, że było za mało pytań :)


Podsumowując:

lekcja z przyniesionymi tabletami nie różniła się od tej „standardowej u piątaków”. Wystarczyło jedynie omówić z szóstoklasistami zasady ( pamiętamy o naładowaniu baterii, nie korzystamy z tabletów na przerwach, korzystamy na lekcji tylko ze stron podanych przez nauczyciela ), by lekcja była dla uczniów nowym, ciekawym doświadczeniem. Nie trzeba się bać problemów sprzętowych – tablety naprawdę nie są wymagającym sprzętem, a uczniowie sami najlepiej znają swoje modele i doskonale sobie z nimi radzą. Niektórzy byli przygotowani na problemy ze słabą baterią, wiec zaopatrzyli się w ładowarki i pod koniec zajęć siedzieli w pobliżu przedłużacza :) Padły pytania o kolejne takie lekcje, więc chyba musimy to powtórzyć? :)

poniedziałek, 12 maja 2014

Zadania ze strony GWO

Podręcznik moich piątoklasistów to „Między nami” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, które na swojej stronie zamieściło kilka zestawów ćwiczeń multimedialnych. Dziś naszym celem było kształcenie umiejętności uważnego słuchania, dlatego zaczęliśmy od wspólnego wysłuchania fragmentu powieści pt. „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”.


Skupienie uwagi na przekazie trwającym siedem minut nie jest łatwe, o czym dziś przekonali się moi uczniowie. Następnie na tablicy interaktywnej wyświetliliśmy zestaw ćwiczeń i zaczęliśmy ich rozwiązywanie. Zadania okazały się dość trudne, jednak ich oprawa jest bardzo przyjazna i zdecydowanie umila zmagania. Na naszych tabletach uczniowie samodzielnie wykonali te ćwiczenia. Każdy może pracować w swoim tempie – to wielka zaleta.
Ten zestaw zadań jest uniwersalny – można skorzystać z niego nawet jeśli nie korzysta się z ww. podręcznika. Zainteresowanym polecam i odsyłam tutaj:


czwartek, 8 maja 2014

Quiz w Kahoot!


Doczekaliśmy się idealnie działającego Internetu. Działa szybko i niezawodnie, więc nadszedł czas na zmierzenie się z quizem Kahoot <klik>. Byłam tej formy bardzo ciekawa, bo wyglądała zachęcająco i jak się okazało, jest idealna dla naszej tabletowej klasy. Mieliśmy już wcześniej jedno podejście, ale szybko okazało się, że przy tej platformie potrzebne jest naprawdę szybkie łącze.


Strona jest w języku angielskim, ale jej obsługa nie nastręcza trudności. W razie trudności można też skorzystać z wielu dostępnych tutoriali, jak np. ten <klik>
Wypróbowałam możliwości Kahoot podczas lekcji bazującej na pracy z tekstem. Doskonaliliśmy czytanie ze zrozumieniem i przygotowałam pytania dotyczące przeczytanego opowiadania. 


Uczniowie wiedzieli, że czeka na nich quiz, więc motywacja i skupienie podczas czytania były podwójne. Zalogowałam się na swoje konto, podałam uczniom wygenerowany kod i zabawa zaczęła się! Ogromne emocje i wiele radości – tak można podsumować to ćwiczenie. Program odlicza czas, podaje wyniki po każdym pytaniu oraz generuje raport zbiorczy. Można dowolnie zmieniać ustawienia np. upływającego czasu.


Z wielką frajdą obserwowałam eksplozję radości na tej lekcji. Kahoot na pewno na stałe wpisze się do harmonogramu naszych zajęć.

poniedziałek, 5 maja 2014

"Bajkowy" powrót.

Pora wracać do blogowego życia. Nie zawsze można wszystko przewidzieć, zaplanować, czasem życie po prostu płata figla …

Jednak troszkę stęskniłam się za tą pisaniną, a i powody są poważne: nasz klasowy Internet działa jak szalony. Z powolnego żółwia ewoluował i teraz pędzi niczym gepard, więc możemy wreszcie czerpać radość z naszych tabletowych lekcji. Kilka aplikacji już przetestowanych, działają bez zarzutu, więc powoli będziemy je tutaj opisywać. 
Natomiast dziś umieszczam tu ćwiczenia zaczerpnięte z portalu Scholaris.<klik>
Jesteśmy na etapie omawiania bajek Ignacego Krasickiego, więc te ćwiczenia są jak na zamówienie. W takich sytuacjach bardzo doceniam posiadanie bloga – jest on idealną przechowalnią. Można tu gromadzić zasoby bez konieczności tworzenia niezliczonej ilości zakładek itp. 
Zatem:  do pracy, powodzenia piątaki !






poniedziałek, 3 marca 2014

Pierwsza odsłona ofert klasowych biur podróży.

Wprawdzie choroby naszych uczniów trochę pokrzyżowały i utrudniły pracę grupom, ale dostałam już kilka gotowych projektów, więc czas na ich pierwszą odsłonę.  Trafiłam na program 
Tripadvisor <klik>
który idealnie wpasował się w naszą tematykę i zrobiłam w nim krótki pokaz uczniowskich prac. Zafascynowana możliwościami tego programu gorąco go polecam – prosty w obsłudze, ma miłe dla oka szablony, a gotowe podkłady muzyczne uatrakcyjniają przygotowane prezentacje.
A kiedy reszta prac dotrze do mnie, przygotujemy jeszcze jeden pokaz.
Życzymy miłego oglądania!


czwartek, 27 lutego 2014

Przygotowujemy ofertę biura podróży.

Dziś zabraliśmy się za pierwszy mini projekt. Bazą było ćwiczenie z naszego podręcznika „Między nami”, jednak wprowadziłam kilka modyfikacji. 
 Najpierw zeskanowaliśmy dwa kody, które przeniosły nas do wybranych przeze mnie ofert biur podróży. Przyjrzeliśmy się sposobom prezentacji i omówiliśmy zawartość.


Następnie, każdy zespół miał za zadanie wykonać folder biura podróży oferujący wycieczkę do Krakowa. To cel naszej wyprawy klasowej – jestem ciekawa, co piątoklasiści zaproponują do zwiedzania. 


Pracowaliśmy wykorzystując aplikację PicCollage, którą uczniowie dobrze już znają. Nie chciałam proponować niczego nowego, by nie odciągać ich uwagi od pracy nad projektem.


A samej pracy było sporo: od wymyślenia nazwy, przez hasła reklamowe, po plan zwiedzania itd. Pod koniec lekcji foldery były prawie gotowe, ale jeszcze uczniowie dopracują je w domu. Ich prezentacja – już niedługo.




środa, 26 lutego 2014

Pierwsze spotkanie z kodami QR

 Czas na obiecaną relację z dzisiejszej lekcji języka polskiego. 
Głównymi bohaterami były kody QR, do których odczytania pobraliśmy aplikację <klik>. Instalacja nie trwała długo i uczniowie szybko zeskanowali kody, które przygotowałam. Dwa wydrukowałam, trzeci wyświetliłam na tablicy interaktywnej, żeby nie było tłoku podczas skanowania. Od razu ujawniła się wada aplikacji: brak możliwości zbliżania. Muszę poszukać jeszcze innej, bo dwie, które dotychczas przetestowałam tej funkcji nie posiadają. 
Wszystkie trzy kody prowadziły w to samo miejsce: do ćwiczenia przygotowanego na stronie learningappps.org. Z zadaniem kłopotów nie było żadnych, natomiast sprawę utrudniał dość wolny Internet. Cierpliwość dzieciaków była wystawiona na próbę :)


Po dzisiejszej lekcji mam kilka spostrzeżeń:
- szybkie łącze to podstawa
- mam naprawdę bystrych uczniów: umiejętności dzisiejszych nastolatków w zakresie obsługi takich urządzeń są naprawdę spore
- dotychczas robiliśmy tego typu zadania wspólnie: umieszczałam je na blogu, wyświetlałam na tablicy i jeden wybraniec w danym momencie obsługiwał komputer. Teraz każdy pracuje w swoim tempie, sam robi zadanie – ideał.

- więcej takich lekcji: to skupienie na twarzach – bezcenne!

wtorek, 25 lutego 2014

Zaimki - ćwiczenie dla piątoklasistów


Właśnie omawiamy zaimki i przygotowałam krótkie ćwiczenie, które pozwoli nam przetestować działanie strony www.learningapps.org na naszych tabletach. Zobaczymy, jak się sprawdzi. 
Relacja jutro.


QR Code

poniedziałek, 10 lutego 2014

Przygody Odyseusza

Razem z piątoklasistami podróżujemy śladami Odyseusza, dlatego polecam moim uczniom
( nie tylko klasie V ) interaktywne ćwiczenia zaczerpnięte z portalu Scholaris <klik>
Pierwsza animacja prezentuje wybrane fragmenty tułaczki Odyseusza, natomiast oglądając drugą dowiecie się, skąd pochodzi związek frazeologiczny 
„koń trojański”.

wtorek, 4 lutego 2014

Przymiotniki kontra przysłówki - zadanie dla piątoklasistów.

Ferie są już tylko wspomnieniem, więc czas wrócić do nauki :)

Dla piątoklasistów mam zadanie: 

poznaliście już przymiotniki i przysłówki, 
jednak ich rozróżnianie może jeszcze sprawiać Wam trudność. 
Spróbujcie swoich sił i wykonajcie poniższe ćwiczenie.




A na koniec kod QR do tego ćwiczenia:

QR Code

wtorek, 14 stycznia 2014

Nieodmienne części mowy – ćwiczenie dla szóstoklasistów.

Nieodmienne części mowy sprawiają uczniom wiele kłopotów, dlatego dodatkowe ćwiczenie pomoże nam utrwalić wiedzę. Obsługa zadania bardzo prosta – przeciągamy wyrazy znajdujące się w górnym wierszu w odpowiednie kolumny.
 Powodzenia!


Ostatnio wielu z Was stało się posiadaczami tabletów – zeskakujcie poniższy kod i wykonajcie to ćwiczenie w domu.

QR Code

piątek, 10 stycznia 2014

Zostań milionerem!

Mam dla Was doskonałą weekendową rozrywkę! Zmierzcie się z pytaniami dotyczącymi znajomości naszej lektury i rozbijcie bank! Rozgrywka zaczyna się od pytań najłatwiejszych i skala trudności z każdym pytaniem wzrasta. Ostatnie dwa pytania dzielące od miliona wymagają skupienia i dobrej pamięci. 

Powodzenia!



Zachęcam Was też do skanowania kodu. Dzięki temu możecie zagrać używając telefonów i tabletów. Aplikacja działa, przetestowałam :)
QR Code
Przygotowałam ją dzięki tej stronce <klik>. Polecam ją gorąco, bo daje wiele możliwości, a korzystanie z niej jest bardzo proste.

środa, 8 stycznia 2014

Nowa krzyżówka związana z naszą lekturą.

Zapraszam Was do rozwiązania kolejnej krzyżówki. Tym razem pytania są trudniejsze, ale za to po prawidłowym rozwiązaniu krzyżówki poznacie ukryte hasło. 

Dobrej zabawy!

Wykreślanka - "Tajemniczy ogród".

Dziś zapraszam Was do spróbowania swoich sił w wykreślance. Odszukajcie imiona bohaterów lektury, które mogą być ułożone poziomo, pionowo lub po skosie. Wykreślamy imiona przytrzymując lewy przycisk myszy i zaznaczając słowo. 
Powodzenia!

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Bardzo łatwa krzyżówka :)


Dziś trafiłam na stronę <klik>, która daje możliwość tworzenia m. in. krzyżówek. Przygotowałam próbnie bardzo prościutką wersję i mam nadzieję, że poradzicie sobie z nią bez problemów. Sprawdźcie, czy znacie imiona bohaterów lektury pt. Tajemniczy ogród”. Krzyżówki tworzy się bardzo szybko i prosto, więc na pewno jeszcze pojawi się ich więcej:)

Wadą aplikacji jest brak polskich czcionek, dlatego pytania w wyraźniejszej wersji zamieszczam też poniżej:

·        Kraj, w którym urodziła się Mary.
·        Imię wuja Mary.
·        Imię ogrodnika.
·        Imię służącej wuja.
·        Imię syna wuja.


( Forma krzyżówki zmienia się przy każdym wyświetleniu strony lub po naciśnięciu klawisza "start over", więc celowo nie numerowałam w moim spisie pytań, ponieważ każdy z Was może mieć je w innej kolejności.)

Dobrej zabawy!



niedziela, 29 grudnia 2013

Porządki i podsumowania na koniec roku.

Przed świętami nie zdążyłam, więc tuż po nich zabrałam się za porządki na blogu. Przeglądałam też zdjęcia i znalazłam te, które od dawna czekają na publikację. Były to m.in. zdjęcia przedstawiające powiększony zbiór naszych pomocników, czyli jajeczek, dzięki którym utrwalamy części mowy. Mamy już zapełnione spore pudełko i stopniowo dokładamy do nich karteczki z poznawanymi kolejno w V klasie częściami mowy. W naszym zbiorze są już: rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i liczebniki. Papierowe kartki szybko się niszczyły, więc zostały zalaminowane i teraz przetrwają wieki :)




Zakładki na blogu uzupełniłam o nową, pod nazwą „Gra czytelnicza GWO”. Będę ją na bieżąco aktualizować, by można było śledzić nasze postępy w tych rozgrywkach. Zaglądajcie tam i pamiętajcie o drugim zadaniu !


 Uaktualniłam też listę obserwowanych blogów o kilka interesujących pozycji. Moim uczniom szczególnie polecam te dwa:

****Blog waszego rówieśnika, Aleksego, który recenzuje przeczytane książki. Warto tam zaglądać w poszukiwaniu ciekawych tytułów. 

****Blog zatytułowany „Instrukcja obsługi języka polskiego”. Na pewno będziemy tam często zaglądać w czasie lekcji. Uczniowie uczą uczniów, świetne! Kto chętny do nakręcenia takiego filmiku u nas ? 

A wszystkim, którzy tu zaglądają podsuwam kolejny link do strony z darmowymi zdjęciami o grafiką. 

To już mój ostatni wpis w tym roku. Bardzo się cieszę, że to wirtualne miejsce powstało i że jego prowadzenie sprawia mi radość. W ciągu tych czterech miesięcy napisałam 46 postów, odwiedzono mnie ponad 7 tys. razy, zostawiliście tu wiele komentarzy, za które dziękuję. Mam nadzieję, że blog będzie się rozwijał, a czytelnicy z przyjemnością będą tu zaglądać. A szykują się spore zmiany i nowości, ale na razie ci…… :)

Do siego roku!

czwartek, 26 grudnia 2013

Rozpoznajemy części mowy – nowa gra.

Trwa przerwa świąteczna, więc mam nadzieję, że odpoczywacie i zbieracie siły do dalszej nauki. Jednak, by tak całkiem nie zapomnieć o języku polskim, spróbujcie swoich sił w nowej grze. Zebrałam w niej różne części mowy, a Waszym zadaniem jest je rozpoznać. W nagrodę za prawidłową  odpowiedź – strzał na bramkę. Zdobycie gola wcale nie jest takie proste!

Dla przypomnienia, mała ściąga.
Oto części mowy, które pojawiają się w grze:

Rzeczownik – kto? co?

Czasownik – co robi? co się z nim dzieje?

Liczebnik – ile? który z kolei?

Przymiotnik – jaki? jaka? jakie? 

POWODZENIA!


Podobne wpisy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...