Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na lekcji historii. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na lekcji historii. Pokaż wszystkie posty

środa, 11 czerwca 2014

To trzeba zobaczyć: piękny plakat.

Wiele razy Klaudia - uczennica klasy IV – prezentowała w szkole swoje piękne prace, jednak tym razem zupełnie nas zaskoczyła wspaniałym plakatem przygotowanym na lekcję historii. 


Klaudia samodzielnie narysowała każdą postać spośród greckich bogów, opisała ją i umieściła na planszy, tworząc trójwymiarowy efekt.


Jestem wielką fanką talentu plastycznego Klaudii i bardzo się cieszę, że jej plakat zostanie w szkole. Będzie wspaniałą pomocą dydaktyczną dla młodszych kolegów.
 Brawa dla Klaudii!


niedziela, 23 marca 2014

Wirtualna wycieczka


Po nieobecności spowodowanej chorobą czas wracać do blogowego świata.Ostatnio z szóstoklasistami mówiliśmy o przebiegu II wojny światowej i tym wpisem chcę wszystkich uczniów zachęcić do odwiedzenia tej strony:


Polecam taką wirtualną wycieczkę. Ja miałam okazję zwiedzić to miejsce osobiście, dlatego wrzucam kilka zdjęć:






Podziemna, tajna drukarnia


Warszawska Syrenka


Skrzynka Poczty Powstańczej


Replika w skali 1:1 Liberatora – samolotu, w którego katastrofie zginął gen. Władysław Sikorski. Robi wrażenie!




W wielu miejscach są także rozwieszone kartki z kalendarza – każda z nich to jeden dzień z okresu Powstania Warszawskiego.







niedziela, 16 marca 2014

Niedzielne gratulacje.

Pierwsze dyplomy rozdane.


Niektórzy uczniowie zaliczyli już oba poziomy na platformie „Histlandia”. Zadania są tak różnorodne, że nie sposób było się nudzić. Wszystkie klucze zdobyte, tajemniczy skarb uwolniony ze skrzyni – brawo!
Gratuluję Oli, Magdzie, Karolinie, Martynie i Kamilowi świetnych wyników. 
Super!


sobota, 8 marca 2014

Histlandia - testujemy.


 Razem z IV i V klasą testujemy stronę histlandia.gwo.pl. Mamy przez 30 dni dostęp do dwóch tematów. Każdy uczeń dostał kod i zalogował się. Teraz przed nimi zmierzenie się z zamieszczonymi zadaniami.
 

Podoba mi się, że nauczyciel ma dostęp do uczniowskich wyników. Niektórzy już zaliczyli oba poziomy, brawo! Czekam na resztę :)


poniedziałek, 9 grudnia 2013

Szóstoklasiści o oświeniowych wynalazkach.

Na lekcjach historii mówię duuużo, a nawet bardzo dużo :), ale tym razem okazję do współprowadzenia zajęć mieli uczniowie. Wielu z nich przygotowało zadanie dodatkowe polegające na zaprezentowaniu jednego z wynalazków oświeceniowych. Zapragnęli, by ich prezentacje znalazły się na blogu, dlatego dziś zamieszczam krótką relację z naszej lekcji.


Oskar opowiedział o silniku parowym i zaprezentował książkę, która stała się naszym przewodnikiem po wynalazkach.


Julia omówiła postęp w medycynie, a w szczególności ważny moment, jakim było odkrycie bakterii. W tym celu wyhodowała pleśń, która stała się hitem zajęć.


 Oliwia nawiązała do skonstruowania pierwszego mikroskopu i zaprezentowała jego działanie, a nawet pokazała nam akcesoria laboratoryjne.


O mikroskopie opowiedziała także Sandra, dzięki której obejrzeliśmy kilka interesujących preparatów.


Tomek opisał próby wzbicia się w przestworza i pierwsze loty balonem, 


a Bartek omówił zasadę działania piorunochronu. 


Napracował się także Mateusz, który przygotował bardzo ciekawą prezentację na temat maszyny parowej.


Bardzo się cieszę, że włożyliście tyle pracy w przygotowanie się do lekcji. Wasze wystąpienia były bardzo interesujące!


sobota, 30 listopada 2013

Plany średniowiecznego miasta piątoklasistów.

Ostatnio razem z piątoklasistami na lekcjach historii przenosimy się do czasów średniowiecza. To bardzo lubiany przez uczniów okres w dziejach, a tematyka lekcji daje duże możliwości ich ciekawego przeprowadzenia. Co jakiś czas daję moim uczniom zadania dodatkowe, mobilizując do pracy i rozwijania zainteresowań. 


Tym razem wielu uczniów zdecydowało się zmierzyć z zadaniem polegającym na zaprojektowaniu średniowiecznego miasta. Dostali wytyczne dotyczące najważniejszych budynków i zabawili się w architektów. Powstały świetne plany, które wyeksponowaliśmy na gazetce.


 Od razu da się dostrzec różnice w pracach dziewczynek i chłopców. Panowie zdecydowaną kreską zaplanowali bogate w szczegóły miasta, natomiast dziewczynki postawiły na estetykę :)
 

 Bardzo się cieszę, że to zadanie spodobało się Wam i powstały tak ciekawe projekty!




wtorek, 19 listopada 2013

Nietypowa pamiątka rodzinna


Na ostatniej lekcji historii w czwartej klasie opowiadaliśmy o naszych pamiątkach rodzinnych. Mieliśmy też gościa – tatę jednego z uczniów, który przyniósł ze sobą nietypowe przedmioty. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy je, zastanawiając się nad ich przeznaczeniem.


 Okazało się, że jest to maska przeciwgazowa i gogle dla … konia używane w czasie wojny w celu ochrony zwierzęcia. 


Dowiedzieliśmy się, że to pamiątki przypominające o pradziadku naszego ucznia, który zajmował się hodowlą koni. Cieszymy się  z tej wizyty, bo mogliśmy na własne oczy zobaczyć te niecodzienne przedmioty i wysłuchać ich historii.
 Dziękujemy!

sobota, 16 listopada 2013

Coś niesamowitego, czyli animowana historia Polski.

Tym wpisem chcę zachęcić Was – moi uczniowie – do obejrzenia świetnej animacji Tomasza Bagińskiego. 
To filmik, który w ośmiu minutach przedstawia historię naszego państwa. 
Uczniowie z piątej i szóstej klasy wiele wydarzeń już znają i są w stanie rozpoznać, dlatego zabawcie się w detektywów. Jestem ciekawa, kto na najbliższej lekcji historii wymieni najwięcej wydarzeń historycznych? Poszukiwania ułatwią Wam daty pojawiające się w rogu, śledźcie je. 
Wsłuchajcie się też w muzykę – zauważcie, jak oddaje ona klimat przedstawianych wydarzeń.


Na pewno będziemy wielokrotnie na lekcjach wracać do tej animacji. 
A tym, którym filmik się spodobał, polecam inne dzieła tego niezwykle utalentowanego twórcy. Jednym z nich jest „Katedra”, nad którą prace trwały trzy (!) lata. Ta animacja została nominowana do Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany. 

Miłego oglądania!


Miłego oglądania!

wtorek, 12 listopada 2013

Oś czasu dla szóstoklasistów.




Tuż przed sprawdzianem, w ramach powtórki zapoznajcie się z osią czasu, którą dla Was przygotowałam. Zawiera ona najważniejsze wydarzenia z okresu, który omawialiśmy. Klikając na każde wydarzenie przeniesiecie się do krótkich notatek na ich temat Sprawdźcie, czy potraficie odpowiedzieć na zadawane przeze mnie pytania.

niedziela, 10 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości

Ten wpis jest związany z dzisiejszym dniem, 
czyli

Narodowym Świętem Niepodległości.

Specjalnie dla moich Uczniów zamieszczam linki do dwóch bardzo interesujących miejsc w sieci. Dzięki nim dowiecie się jeszcze więcej o tym Święcie.


Miejsce nr 1


Miejsce nr 2


Dla chętnych na dodatkową ocenę z historii mam wyzwanie. 
Obejrzyjcie dokładnie film umieszczony pod drugim linkiem i na jego podstawie odpowiedzcie na te trzy proste zadania:

1. Wymień polskie symbole narodowe.
2. Podaj tytuł legendy opowiedzianej w filmie.
3. Kiedy obchodzimy Dzień Flagi?

Odpowiedzi wysyłajcie na mój adres mailowy:

A jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze swojego konta, to odpowiedzi zapiszcie w zeszycie.
Mam nadzieję, że będę mogła postawić Wam same piątki :)
Powodzenia!

wtorek, 15 października 2013

Oś czasu - Polska pierwszych Piastów



Tuż przed jutrzejszym sprawdzianem z historii w klasie V, publikuję dla Was małą pomoc w ramach powtórki. Przygotowałam oś czasu, która zawiera najważniejsze wydarzenia z omawianego przez nas okresu.
Sprawdźcie, czy:
* znacie pojawiające się daty,
* kojarzycie wymienione osoby,
* potraficie opowiedzieć coś o tych wydarzeniach.

Uwaga: nie sugerujcie się datą dzienną! 
Program nie ma możliwości podawania jedynie roku wydarzeń, więc wszędzie pojawia się ta sama data ( 1 stycznia ).

*********
Oś czasu przygotowałam z pomocą strony timetoast.com. Praca z nią jest bardzo łatwa i szybka. Jedyny feler to wspomniany już brak możliwości umieszczania samego roku wydarzeń. Dodatkowo, na stronie jest spora baza gotowych osi w wielu kategoriach. Ja z tego programu na pewno będę często korzystała, polecam.

środa, 11 września 2013

Nuda na historii? Nie!


Język polski z historią idzie w zgodnej parze i w moim życiu to się sprawdza, bo uczę także historii. Bardzo lubię te lekcje i myślę, że dla większości uczniów ten przedmiot jest ciekawy. Na dodatek jest mnóstwo pomocy, materiałów, którymi można uatrakcyjniać zajęcia. Tym razem piątoklasiści ochoczo rozłożyli sprzęt - takich mam pomocników :) – i obejrzeliśmy krótki film o początkach państwa polskiego. Znalazł on się na płycie wchodzącej w skład serii „Wczoraj i dziś” wyd. Nowa Era. Te dodatkowe pomoce to wielki plus wprowadzenia nowej podstawy programowej. Wydawnictwa prześcigały się w urozmaicaniu obudowy podręczników i w ten sposób temu mój warsztat pracy wzbogacił się o kilka wartościowych pozycji. Atutem tej pozycji jest na pewno forma, w jakiej ją przygotowano. Nie jest to animacja, która przestaje być atrakcyjna dla uczniów w tym wieku, ale rodzaj rekonstrukcji historycznej. Aktorzy wcielili się m.in. w rolę Mieszka I, Dobrawy czy Piasta Kołodzieja, co na pewno jest dla widzów atrakcyjniejsze.
Dzięki temu można uczyć jeszcze ciekawiej, a uczniowie lubią takie przerywniki w czasie lekcji. Użyłam słowa „przerywniki”, bo filmik nie był długi ( ok. 10 min. ) i dzięki temu nikt się nie znudził i z zainteresowaniem śledził jego przebieg. Szkoda tylko, że na cały rok przygotowano tylko dwa filmiki. Na szczęście mam w zanadrzu jeszcze inne atrakcje, więc nudzie na historii mówimy „nie”!


Podobne wpisy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...