środa, 23 października 2013

Czym zastąpić słowo: „fajne”?

Zafascynowana efektownymi chmurami wyrazowymi, wymyśliłam dla nich zastosowanie w edukacji polonistycznej. Podczas realizacji tematu o korzystaniu ze słownika wyrazów bliskoznacznych, zabrałam piątoklasistów do pracowni komputerowej, gdzie każdy miał za zadanie zgromadzić jak najwięcej określeń, którymi można zastąpić słowo „fajne”. Niesamowite, jak wielką „karierę” to słowo zrobiło. Wszystko jest „fajne”: film, książka, kolega, piłka nożna…. Przed każdą pracą pisemną przypominamy, że "fajne" jest na naszej zakazanej liście, ale wtedy pojawia się problem, czym je zastąpić? 

ImageChef Word Mosaic - ImageChef.com

W tym celu stworzyliśmy bazę słów, korzystając z tego <klik> programu. Powstało wiele chmur: jedne z niewielką liczbą propozycji, inne rozbudowane. Okazało się, że wcale nie jest tak łatwo znaleźć synonimy, dlatego zamieszczam stworzoną wspólnie chmurkęktóra może być Waszą ściągą.
 Pamiętajcie też o słowniku wyrazów bliskoznacznych: jest to skarbnica pomysłów na wzbogacenie i uatrakcyjnienie Waszych wypowiedzi.

2 komentarze:

  1. Dobry pomysł. Trzeba by oplakatować takimi chmurkami wszystkie szkoły podstawowe. Taka uwaga i powaga należy się również wszechobecnemu wyrazowi SUPER!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację, słowo "super" to pierwsza propozycja uczniów, jaka zawsze pada zamiast określenia "fajne" :)

    OdpowiedzUsuń

Podobne wpisy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...